آخرین اخبار : 

آغاز طرح مطالعه دو سد شُنبه و شبکه آبیاری دشت باغان در سال جاری

اشتراک گذاری این مطلب:

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: دو سد دشت پلنگ و باغان در استان بوشهر با سرمایه‌گذاری حدود ۴ هزار‌میلیارد ریال توسط فاینانس خارجی اجرا می‌شود.

به گزارش باغان سبز به نقل از فارس شاهپور رجایی اظهار داشت: شهرستان دشتی به دلیل مجاورت با رودخانه مند که بزرگترین رودخانه ورودی به استان بوشهر است برای ما حائز اهمیت است.

وی افزود: این شهرستان با توجه به این که در محل خروجی سیلاب‌های فصلی قرار دارد، بیشترین تاثیرگذاری نسبت به سایر شهرستان‌های استان بوشهر در خصوص خرابی‌ها را در برمی‌گیرد که در اواخر سال گذشته و امسال بر اثر بارندگی‌ها و طغیان رودخانه مند شاهد آن بودیم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر تصریح کرد: دو رودخانه بزرگ آب‌شیرین رودخانه باغان و دشت پلنگ در شهرستان دشتی واقع هستند و طرح‌های توسعه منابع آب روی این دو رودخانه تعریف شده است.

رجایی یادآور شد: شهرستان دشتی جزء شهرستان‌هایی است که از چند محدوده مطالعاتی و دشت آب‌شیرین برخوردار است که در بخش زارعت بعد از شهرستان دشتستان از جایگاه فاخری در سطح استان بوشهر قرار دارد.

وی با بیان این که جابجایی‌ها در منابع آب بر اساس نیاز شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر اتفاق می‌افتد، افزود: مبانی جابجایی‌های آب به دلیل داشتن ظرفیت‌های خوب کارشناسی شده انجام می‌شود و عامل غیر کارشناسی مطلقا لحاظ نمی‌گردد.

رجایی با بیان این که دو طرح تولید و تهیه بزرگترین منابع توسعه آب استان بوشهر در شهرستان دشتی قرار دارند، عنوان کرد: سد باغان و دشت پلنگ از بزرگترین سدهای استان بوشهر به شمار می‌روند و تقاضا می‌کنم فرمانداری نسبت به حل مشکلات هم چون گذشته ما را یاری کنند.

وی افزود: دو سد دشت پلنگ و باغان با سرمایه گذاری حدود ۴ هزار میلیارد ریال توسط فاینانس خارجی صورت گرفته که با اتمام این دو سد می‌توانند بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب به ظرفیت آب استان اضافه کنند.

رجایی از عملیات اجرایی دو سد جدید در شهرستان دشتی خبر داد و گفت: پروژه سد تیز قلعه در دشت پلنگ این شهرستان، تجهیز کارگاه شده و به لحاظ اعتباری با مشکلاتی مواجه هستیم که البته با حداقل اعتبار می‌تواند کار را شروع کند.

وی ادامه داد: یکی از جهت‌گیری‌هایی که به ویژه در مراکز شهرستان‌ها به لحاظ پدافند غیرعامل انجام شده، تعریف یک منبع آبی نسبتا مطمئن کنار خطوط آب‌رسانی است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر با اعلام این که تکمیل خط آب از لاور به خورموج در برنامه امسال قرار دارد، تصریح کرد: دو طرح کاردنه و لاور شرقی در شهرستان دشتی تعریف کرده‌ایم که چاه‌ها حفر و آماده بهره‌برداری است که خط انتقال آب باید توسط شرکت آب روستایی انجام شود که منتظر تامین اعتبار طرح کاردنه هستیم.

وی افزود: سد کاردنه دارای ظرفیت ۵ میلیون متر مکعب تعریف کرده‌ایم که مطالعه فاز یک و دو نهایی و آماده اجراست و به لحاظ فنی هیچ‌گونه مسئله‌ای وجود ندارد.

رجایی ادامه داد: این پروژه طرح ارزان قیمتی است که می‌تواند بیش از ظرفیتی که هم اکنون از چاه‌ها برداشت می‌کند ۶۰ لیتر در ثانیه ظرفیت مطمئن از آن سد به صورت تلفیقی برداشت شود.

وی عنوان کرد: در شهرستان دشتی یکی از اولویت‌ها، ساخت سد کاردنه است که البته این آمادگی را داریم که از همه منابع برای ساخت این سد استفاده شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهرافزود: در سال جاری طرح مطالعه دو سد شنبه و شبکه آبیاری دشت باغان آغاز می‌شود که فقط از سد دشت باغان می‌توان سالانه بیش از ۶ میلیون متر مکعب آب ذخیره کرد.

رجایی یادآور شد: جهت مطالعه این طرح‌ها نیاز به دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار است که امید داریم از اعتبارات شهرستان تامین اعتبار شود که جهت اجرای آن نیازمند اعتبارات ملی هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال امنیتی را در کادر وارد نمایید *