آخرین اخبار : 

پیشرفت ۱۵ درصدی سد باغان

اشتراک گذاری این مطلب:

به گزارش باغان نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، سید مرتضی راد ظهر روز گذشته در بررسی روند اجرای سد باغان در شهرستان دشتی با بیان اینکه مطالعات سد باغان از سال ۱۳۷۶ آغاز و در سال ۱۳۹۲ مرحله نخست مطالعات آن به پایان رسید اظهار داشت: همزمان با پایان یافتن فاز مطالعات، فرآیندهای مربوط به تامین اعتبار پروژه سد باغان آغاز شد و با توجه به شرایط موجود، استفاده از فاینانس خارجی در دستور کار قرار گرفت.

نماینده مجری طرح سد و خط انتقال باغان با اشاره به انتخاب فاینانسر و پیمانکار در سال ۱۳۹۳ بیان کرد: عملیات اجرایی زیرساخت‌های سد باغان شامل سیستم انحراف در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ شروع و در دی ماه ۱۳۹۵ با حضور وزیر وقت، تکمیل و آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه این سیستم انحراف در فاصله‌ای کمتر از یک ماه پس از زمان افتتاح مورد آزمونی جدی قرار گرفت گفت: در این آزمون موفق به کنترل سیلابی به ارتفاع ۳ متر بیشتر از ارتفاع فرازبند به مدت ۸ ساعت شد.

راد پیشرفت فیزیکی پروژه سد باغان را ۱۵ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: در اجرای سد باغان تاکنون سیستم انحراف، تجهیز کارگاه و تکمیل بچینگ و سنگ شکن اجرا شده و ساخت دایک جانبی و جاده دسترسی از دایک به بدنه اصلی در حال اجرایی شدن است.

نماینده مجری طرح سد و خط انتقال باغان ، پیشرفت خاکبرداری بدنه اصلی سد باغان را ۶۵ درصد دانست و خاطر نشان کرد: خاکبرداری دایک جانبی نیز پیشرفت ۸۰ درصدی دارد به به سبب نهایی نشدن فاینانس خارجی که ۸۵ درصد از اعتبار مالی پروژه بر عهده آن است، در حال حاضر سرعت اجرای پروژه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اعتبار کل اجرای سد باغان ۳۳۳ میلیون یوان چین و مدت زمان پیش بینی شده برای تکمیل آن ۳ سال است خاطر نشان کرد: با توجه به اجرای زیرساخت‌ها و تجهیز کارگاه، در صورت تخصیص به موقع و کامل اعتبار، توانایی تکمیل پروژه در بازه زمانی کوتاه‌تری نیز وجود دارد.

راد به تشریح پیشرفت عملیات اجرایی خط انتقال باغان پرداخت و گفت: برای انتقال ۸٫۱ میلیون متر مکعب سهم آب شرب و صنعت، مطالعات خط انتقال آب سد باغان از سال ۱۳۸۸ آغاز شد.

وی با بیان اینکه این خط انتقال از نوع فولادی و دارای دو ایستگاه پمپاژ و دو مخزن ۵ هزار متر مکعبی است افزود: این خط انتقال می‌تواند آب را از محل سد باغان تا تاسیسات انتقال آب شرکت پالایشگاه فجر جم واقع در تنگمان و جمال آباد جم انتقال می‌دهد.

نماینده مجری طرح سد و خط انتقال باغان اظهار داشت: مناقصه این پروژه در تابستان ۱۳۹۶ برگزار و از آبان ماه امسال پروژه به پیمانکار تحویل داده شده است.

راد پیشرفت فیزیکی پروژه خط انتقال آب از سد باغان را ۳ درصد و مطابق با برنامه زمان بندی دانست و افزود: این پروژه با پیش بینی زمان بندی ۲ ساله و با ۴۶۰ میلیارد ریال بودجه از اعتبارات شرکت پالایشگاه فجر جم در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال امنیتی را در کادر وارد نمایید *