آخرین اخبار : 

مجوز برداشت آب ازرود مند بوشهر برای کشاورزی درفصل زمستان صادر شد


شیرعلی بهادری روز شنبه در جلسه مسئولان شهرستان دشتی گفت: مساعد بودن شرایط و پایین بودن میزان شوری آب از شرایط اجرای این مجوز است.
وی اضافه کرد: در ماههای دی، بهمن، اسفند که شدت بارندگیهای سیلابی در این ماهها اتفاق می افتد، پس از جاری شدن سیل میزان شوری آب این رودخانه پایین آمده و برای آبیاری تکمیلی مزارع گندم، جو و دانه های روغنی از جمله کلزا مناسب می شود.
بهادری افزود: هم اکنون بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی دیم درحاشیه رودخانه مند قرار دارد که این مدیریت پس از تکمیل نتایج مطالعات مشاور نحوه برداشت آب را دقیق به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام می کند.
وی بیان کرد: عملیات کاشت و بهره برداری از اراضی طبق الگوی کشت توسط مدیریت کشاورزی انجام خواهدشد.
بهادری اضافه کرد: میزان حقابه و برداشت آب از رودخانه مند سالانه ۲۲ میلیون متر مکعب است.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: پیش از این در گذشته های دور برداشت آب از رودخانه مند بیشتر در بخش های کاکی و شنبه در فصل زمستان مجاز بود اما مدتهاست که موضوع استفاده از آب این رودخانه برای سیراب کردن اراضی حاشیه مند در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و مدیریت جهاد شهرستان دشتی قرار گرفته بود که امسال محقق شده است.
در استان بوشهر چند رودخانه دایمی از جمله شاپور، دالکی، مند و حله جریان دارد که برداشت آب برای مصارف کشاورزی از آنها انجام می شده است.
منبع:ایرنا

  1. علیرضا گفت:

    به به به به، به این این چاره اندیشیها، فقط همینو کم داشتیم باریک الله به مسئولین محترم، حالا نوبت خشک شدن رود مند، بابا بس کنین دیگه، چرا چهارتا سد درست و حسابی نمیزنین که این آبی که تو زمستون فقط تخریب به بار میاره ازش استفاده بشه!!!!!!!!!!! این رودخانه در حالت عادی آبش نسبت به سالهای قبل خیلی کم شده!! چرا کشاورزی سازگار با فصل را رایج نمیکنین، چرا اشتغال زایی نمیکنین، چرا نمیخواین مشکل کم آبی رو اصولی حل کنین؟؟ نوبتی داریم رودخانه ها، دریاچه ها و تالابهارو خشک میکنیم، توروخدا ی کاری بکنین؟ نذارین کشورمون، وطمون به ی کویر بی آب و علف تبدیل بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.