آخرین اخبار : 

قنات باغان درفهرست آثارملی کشوربه ثبت رسید

غلامرضا مهرجو ظهر روزگذشته در جلسه بررسی توسعه گردشگری شهرستان دشتی اظهار داشت: شهرستان دشتی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که تاکنون بیش از ۱۵۰ اثر فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی شناسایی‌ شده است.

فرماندار شهرستان دشتی افزود: بیشتر این آثار به‌منظور ثبت در فهرست آثار ملی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان معرفی شده که تاکنون ۱۳ اثر تاریخی و باستانی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و امید است تعدادی دیگر از این آثار باستانی و تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شوند.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین این آثار می‌توان به استودان‌های ارتفاعات درویشی، سنگ‌نوشته‌های سد باستانی قنطره که دارای خط الفبای خلیج‌فارس شمالی است، قنات باغان، سنگ‌نگاره‌های چاه گاه، آسیاب‌های آبی سرمک، شنبه، کاردنه دشت پلنگ و قلعه‌های لاور شرقی و رزم‌آباد و… نام برد.

مهرجو یادآور شد: برای احداث زیرساخت‌های منطقه گردشگری بنگه خورموج که یکی از مناطق منحصربه‌فرد برای گردشگری طبیعی در شهرستان دشتی است برای آسفالت محور خورموج به این منطقه گردشگری در سال جاری ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص‌یافته است.

وی افزود: در رابطه با پارک موزه قلعه محمدخان دشتی و فضاهای جانبی نیز تصمیماتی اتخاذ شد با توجه به اینکه سال گذشته مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص یافت و در سال جاری نیز مبلغ ۱۳ میلیارد ریال تأمین اعتبار شده است مقرر شده اعتباراتی که پیش‌بینی‌شده کار ساخت‌وساز ادامه پیدا کند.

مهرجو یادآور شد: از اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان انتظار داریم تا یادمان مفاخر شهرستان دشتی به‌خصوص آیت‌الله حاج سید علینقی دشتی میانخره ای که مبلغ ۸۰ میلیون تومان تأمین اعتبارشده عملیات اجرایی آن هر چه زوتر آغاز کند.

فرماندار دشتی به عمارت شیرینه اشاره کرد و گفت: درزمینهٔ عمارت شیرینه که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد پس از تبادل‌نظر به جمع‌بندی رسیدیم که برای اقدامات واگذاری از طریق امور آب توسط فرمانداری و میراث فرهنگی انجام شود و مرحله بعد نیز تأمین اعتبار برای مرمت و بازسازی این منطقه گردشگری صورت گیرد که امیدواریم پس از رفع مسائل و مشکلات شاهد یک حرکت و جهش خوبی در راستای تکمیل پروژه‌های میراث فرهنگی در سطح شهرستان دشتی باشیم.

در این جلسه؛ پیشرفت فیزیکی پروژه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شهرستان و منابع اعتباری موردبحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و تصمیماتی اتخاذ شد.

شایان‌ذکر است؛ عمارت شیرینه در محلی موسوم به همین نام در دل کوه و در سه و نیم کیلومتری شرق شهر ۴۰ هزارنفری خورموج مرکز شهرستان ۸۰ هزارنفری دشتی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال احداث و توسط محمدخان دشتی بنانهاده شد و با توجه به اینکه سرچشمه آب شیرینی در کنار عمارت قرار داشت مشهور به عمارت شیرینه شد.
منبع:فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.