آخرین اخبار : 

قیمت پایین گوجه‌فرنگی جوابگوی هزینه برداشت نیست

img-20161205-wa0009-baghan-irبه گزارش باغان سبز، شیرعلی بهادری روزگذشته در گفت‌وگو با فارس گفت: در شهرستان دشتی سطح زیر کشت مزارع ۵۸۸۰ هکتار است که به ترتیب فراوانی در سه بخش کاکی، شنبه و مرکزی قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی افزود: سطح قابل‌برداشت تا امروز ۱۹۸۰ هکتار است و ۳۹۰۰ هکتار باقیمانده به دلیل تاریخ‌های متفاوت کشت آن در مرحله رویشی و زایشی قرار دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت این محصول در مراکز خرید و فروش برای هر کیلوگرم از ۳۵۰ تا حداکثر ۶۰۰ تومان بوده که جوابگوی هزینه برداشت هم نیست.

بهادری خاطرنشان کرد: به همین دلیل کشاورزان منتظر تغییر قیمت بوده و فعلاً برداشت به‌صورت محدود بوده یا اصلاً برداشت انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: عدم رعایت اصلاح الگوی کشت، هم‌پوشانی زمان تاریخ کشت، خارج شدن استان از مزیت تولید محصول خارج از فصل به دلیل امکان کشت و تولید گوجه‌فرنگی در همین فصل در استان‌های مجاور، مزیت نسبی کشت نسبت به دیگر محصولات و نبود جایگزین اقتصادی مناسب برای آن، شکاف عمیق بین تولیدکننده و مصرف‌کننده به دلیل فعالیت گسترده و هماهنگ واسطه‌ها و دلالان تعیین‌کننده قیمت، نبود بازارهای صادراتی از جمله دلائل مشکلات به وجود آمده است.

بهادری پیشنهاد کرد: رعایت اصلاح الگوی کشت، تنظیم تاریخ کشت، استفاده از ارقام مناسب باقابلیت حمل و نگهداری بالا، معرفی کشت جایگزین مناسب، هماهنگی بین استانی برای تعریف الگوی کشت و تعیین سطح، ساماندهی تولید و عرضه نشاء باهدف کنترل سطح زیر کشت، ساماندهی تعریف الگوی کشت گلخانه‌ای و تعهد گلخانه‌دار برای پیروی از تعاریف الگوی کشت، تشکیل سندیکای گوجه‌کاران و اعطای مشوق‌های صادراتی از راهکارهای حل مشکلات حوزه کشاورزی است.

  1. علیرضا گفت:

    با سلام خدمت آقای بهادری ما همه ی این مسائل را میدانیم، اما الان چاره چیست؟ این حرفها را شما باید حداقل هفت هشت ماه پیش میزدید الان خیلی دیر شده، تکلیف این همه گوجه ی زیر قیمت چیست؟ چه کسی باید جوابگو باشد!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.