آخرین اخبار : 

مصرف سموم غیرمجازدرکشاورزی به حداقل رسیده است

به گزارش باغان سبزبه نقل ازفارس، شیرعلی بهادری امروز در شورای سلامت شهرستان دشتی اظهار داشت: آن چه سبب ایجاد دغدغه‌های برای جامعه شده استفاده و تزریق از هورمون رشد در محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی است که برای زودتر رسیدن و قرمز شدن گوجه‌فرنگی‌های سبز‌ رنگ استفاده شود تا این محصول را زودتر به بازار روانه کنند.

وی افزود: در کشور ما این نوع هورمون‌ها به عنوان یک ماده شناخته شده به ثبت نرسیده و بیشتر به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود که این سموم با ایجاد عوارضی بر دستگاه گوارش احتمال شیوع بیماری‌هایی مانند سرطان را تشدید می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی تصریح کرد: در سال‌های گذشته این هورمون توسط برخی از کشاورزان فرصت‌طلب استفاده شده است تا گوجه‌های سبز رنگ زودتر از موعد مقرر رنگ قرمز به خود بگیرد و بتوانند از آن استفاده اقتصادی جعلی کنند.

وی با بیان اینکه به صورت هفتگی از انبارهای کشاورزان بازدید می‌کنیم افزود: ۱۸ نمونه از محصولات کشاورزی در بخش‌های شنبه، کاکی و مرکزی نمونه‌برداری شده و برای پایش و آزمایش دقیق به مرکز ارسال شده است.

بهادری خاطرنشان کرد: با تحقیقاتی که صورت گرفته خوشبختانه مصرف سموم غیرمجازبه حداقل رسیده است و امروز کشاورزان از سموم مجاز در مزارع استفاده می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی دشتی یادآور شد: برای اولین‌بار در استان بوشهر برای سالم‌سازی محصولات در سال زراعی جاری ۳ هزار مترمکعب در بخش کاکی جهت تولید سالم در گلخانه کشت گوجه‌فرنگی خواهیم داشت و به صورت هفتگی این موضوع را رصد می‌کنیم.

وی عنوان کرد: روز پنجشنبه هفته جاری اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به اتفاق دو تن از نماینده وزیر کشاورزی ضمن بازدید میدانی از اراضی کشت گوجه‌فرنگی در شهرستان‌های دیر و دشتی و عدم فروش محصولات با کشاورزان به تبادل نظر خواهند پرداخت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: بهترین کشورها جهت صادرات گوجه‌فرنگی سه کشور عراق، روسیه و افغانستان هستند که کشاورزان اصفهانی اقدام به تولید انبوه کشت گوجه‌فرنگی در عراق کرده‌اند که این امر باعث شده تا تعرفه بالایی جهت واردات گوجه به عراق را وضع کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مقداری از این نوع محصول به کشورهای افغانستان و روسیه صادر می‌شود و وضعت نگران‌کننده‌ای که امروز پیش روی جهاد کشاورزی قرار دارد دغدغه‌ای است که برای ولی‌نعمتان ما به وجود آمده و هر کمکی که از دست ما بربیاید در خدمت کشاورزان هستیم.

بهادری یکی از دلایل افت قیمت در محصولات گوجه‌فرنگی هم‌زمانی تولید این محصول با دیگر استان‌ها عنوان کرد و افزود: چندین استان درگیر این موضوع هستندوعلت آن عدم بارندگی و بالا رفتن درجه هوا نسبت به سال‌های گذشته می‌باشد.

وی با بیان اینکه سرمای اخیر در استان‌های شمالی باعث افزایش قیمت گوجه‌فرنگی از ۲۵۰۰ به ۵۰۰۰ ریال در هر کیلو شده است، تاکید کرد: یکی از اهداف جهاد کشاورزی کاهش دغدغه‌های کشاورزان است و با توجه به اینکه شهرستان دشتی در جلوگیری از استفاده از کود مرغی در استان پیشتاز بوده، امروز از کودهای مکانیزه و فنی در بخش کشاورزی استفاده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی دشتی با بیان اینکه مشکل اصلی در کشت گوجه‌فرنگی کشاورزان نیستند تصریح کرد: گروهی که دارای تمکن مالی بالایی هستند به بخش کشاورزی ورود کرده‌اند و فقط به فکر منافع شخصی خود هستند که این امر مشکلاتی برای کشاورزان در پی داشته است.

وی افزود: برای مقابله با این پدیده عزم شهرستانی، استانی و ملی را می‌طلبد و اکثر چاه‌هایی که در شهرستان وجود دارد غیرمجاز هستند اما متولیان آب استان هیچ‌گونه اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.

بهادری بیان داشت: با بررسی‌های بعمل آمده یک هزار و ۲۵ نفر امسال کشت گوجه فرنگی انجام داده‌اند در حالی که کشت گندم آبی که ضروری است تقریبا رها شده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی به منظور بهینه کردن تولید محصولات کشاورزی، تنظیم بازار و برقراری توازن عرضه و تقاضا پیش‌بینی کرده برای هر محصول نسبت به مجوز آبی که در اختیار بهره‌بردار است تفاهم‌نامه‌ای بین جهاد کشاورزی، سازمان آب و بهره‌بردار منعقد که برای سال زارعی جدید ۳ هزار و ۷۵۰ هکتار گوجه‌فرنگی در سطح شهرستان دشتی پیش‌بینی شده بود.

بهادری ادامه داد: قراردادی که بین کشاورزان و جهاد کشاورزی در راستای تفاهم‌نامه منعقد شد یک هزار و ۶۱۷ هکتار بوده است اما متاسفانه کشاورزان گوجه‌کار خودسرانه و بدون توصیه‌های کارشناسان بخش کشاورزی ۵ هزار و ۸۸۰ هکتار گوجه‌فرنگی در سطح شهرستان دشتی کشت نموده اندکه با توجه به عدم رعایت تاریخ کشت مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.