آخرین اخبار : 

بازار خریدحمایتی گوجه فرنگی در بوشهر رونق گرفت

rps20161228_162442رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر گفت: درپی موافقت وزارت جهادکشاورزی با افرایش نرخ خرید حمایتی گوجه فرنگی از ۳۳۰۰ به ۴۰۰۰ ریال برای هر کیلوگرم، کشاورزان این استان از تحویل محصولات خود به مراکز خرید استقبال کردند.
به گزارش باغان سبزبه نقل ازایرنامحمد تقی منوچهری روز چهارشنبه درگفت وگو با ایرناافزود: در این ارتباط با گذشت پنج روز از آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی غیر درجه۱ کشاورزان استان بوشهر ۲ هزار و ۱۱۴تن محصول از سوی مباشر و اتحادیه تعاونیهای روستایی شهرستانهای استان خریداری و به مقصد کارخانه رب گوجه آیدا در اصفهان بارگیری شده است.
وی اضافه کرد: علاوه براین چهار هزار و پانصدتن،گوجه فرنگی کشاورزان استان بوشهر نیز از سوی ۲ کارخانه تازه تاسیس در این استان خارج چرخه خرید حمایتی خریداری شده است.
منوچهری اظهارکرد: هم اکنون هشت مرکز خرید در شهرستانهای دیر، کنگان، دشتی، دشتستان و جم از توابع استان بوشهر برای خرید محصول گوجه فرنگی راه اندازی شده است.
وی یادآورشد: خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی استان بوشهر از سوی دولت پس از رکود بازار و افت قیمت این محصول و ابراز نگرانی کشاورزان، با پیگیری استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شوراری اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی برای کمک به گوجه کاران از سوم دیماه جاری آغاز شد.
منوچهری درباره قیمت خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر گفت: براساس دستورالعملها و پیگیری استاندار و نشست با وزیر جهاد کشاورزی قیمت خرید از سه هزار و سیصدریال به چهارهزار ریال با سبد افزایش یافت و موافقت شد که هزینه حمل محصول خریداری شده به خارج از استان بوشهر نیز از سوی دولت پرداخت شود.
وی ادامه داد: اما محصول گوجه فرنگی که در داخل استان بوشهر بصورت فله در اختیار کارخانه های موجود در این استان قرار می گیرد هزینه سبد و حمل بار ندارد و به قیمت سه هزار و سیصدریال از گوجه کاران خرید می شود.
وی بیان کرد: خرید حمایتی گوجه فرنگی در استان بوشهر تا بهتر شدن وضعیت بازار و تعادل عرضه و تقاضا همچنان ادامه دارد.
منوچهری گفت: هم اکنون تنها مشکل موجود در زمینه خرید حمایتی گوجه فرنگی کشاورزان استان بوشهر کمبود کامیون برای حمل ونقل بار است.
هم اکنون ۱۲ هزارو ۵۰۰ هکتار از مزارع استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل است که پیش بینی می شود بیش از ۶۰۰ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود.
با توجه به شرایط مطلوب آب هوایی برای رشد و نمو گوجه فرنگی در سال جاری در استان بوشهر که باعث زودرسی و افزایش تولید و هم رسی محصول این استان با دیگر استانها در سطح کشور شد، افت قیمت و رکود بازار فروش گوجه فرنگی را در پی داشته است.
درپی افت قیمت و رکود بازار گوجه فرنگی که باعث نگرانی کشاورزان استان بوشهر شده بود و پیگیری مسئولان استان بوشهر برای حل مشکلات کشاورزان، اعضای کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در اواخر ماه گذشته به این استان سفر و از مزارع گوجه فرنگی بازدید کردند.
همچنین آنان پس از دیدار با کشاورزان ومشاهده نزدیک وضعیت این صنف، راهکارهایی را برای حل این مشکلات به سازمان برنامه و بودجه ارائه دادند که در پی این گزارش دولت با خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی کشاورزان این استان با نرخ هر کیلوگرم ۳۳۰۰ریال موافقت کرد.
با آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی از سوی تعاون روستایی از سوم دیماه جاری اما کشاورزان گوجه فرنگی کار استان بوشهر از نرخ تعیین شده راضی نبودند و از تحویل محصول با این نرخ به مراکز خرید استقبال چندانی نکردند.
کشاورزان بیان داشتندکه نرخ خرید توافقی حتی کمتر از ۵۰ درصد قیمت تمام شده تولید گوجه فرنگی است و هزینه های سبد و حمل و نقل نیز در قیمت تعیین شده در نظر گرفته نشده است که درپی آن مسئولین امر از دولت خواستند تا برای جلوگیری از زیان بیشتر گوجه کاران، محصول را بصورت فله ای و بدون سبد از آنان خریداری و در قیمت تعیین شده تجدید نظر کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.