آخرین اخبار : 

زیرساخت‌های آب استان بوشهر عقب مانده‌اند؛ مسئولان مطالبه‌گر باشند

۸۲۳۶۵۲۴۳-۷۱۲۸۴۱۵۰پایگاه خبری تحلیلی خلیج فارس به انگیزه سفر وزیر نیرو به استان بوشهر مطلبی با عنوان “زیرساخت‌های آب استان عقب مانده‌اند؛ مسئولان مطالبه‌گر باشند” را منتشر کرده است.

در ادامه مطلب پایگاه خبری خلیج فارس آمده است: در شرایطی مسئولان از سفر وزیر نیرو طی روزهای پنج شنبه و جمعه به بوشهر خبر داده اند که عقب ماندگی زیرساخت های آبی استان، بخش عمده توجهات را به این بخش از حوزه اختیارات حمیدرضا چیت چیان معطوف کرده است.
مروری بر برنامه های این سفر نیز مؤید همین نگاه است و نشان می دهد آب استان نیازمند توجه بیشتری است.
از کلنگ زنی سد باغان که هدف آن تامین آب پالایشگاه جم است تا آغاز ساخت آبشیرین کن سیراف به جم، افتتاح آبشیرین کن بوشهر، بازدید از سدهای خائیز و دالکی که به منظور تامین آب نخلستان ها پیش بینی شده و نشست در استانداری پیرامون مشکلات آب استان. تنها برنامه برقی وزیر، افتتاح بخشی از نیروگاه سیکل ترکیبی گناوه است.
کم توجهی دولتی ها به بوشهر از یک طرف و ناتوانی نمایندگان و مدیریت های استانی طی سنوات گذشته برای پیگیری موثر حقوق استان از طرف دیگر، موجب عقب ماندگی های جدی در زیرساخت های آب بوشهر شده است.
اجرای ناقص پروژه فاضلاب شهرهای بوشهر، گناوه و دیلم که مشکلات زیست محیطی متعددی را دامن زده، هدر رفت ۳۵ تا ۴۰ درصدی آب شرب استان در خطوط انتقال (قبل از رسیدن به دست مشترکان) که بالاتر از میانگین کشوری است و کمبود جدی آب در فصل گرما (که باعث نوبت بندی های طولانی می شود) از مشکلات قدیمی و ریشه ای استان بوشهر هستند.
مشکلاتی که سالهاست مسئولان درباره بهبود هرکدام از آنها وعده های متعددی می دهند و در سفر سال ۹۲ هیات دولت نیز برخی از آنها نظیر تکمیل شبکه فاضلاب بوشهر تا سال ۹۵ در لیست مصوبات آمد؛ ولی روند تخصیص اعتبارات و اجرای آن بسیار کند پیش می رود و باید گفت پروژه غیرفعال است.
از این گذشته، در شرایطی که بخش عمده منابع آب زیر زمینی به دلیل برداشت بی رویه از دست رفته و چاهها به کف خورده اند، برای مدیریت آب های سطحی (رودخانه ها) اقدام های در خور توجهی صورت نگرفته یا سرعت پروژه ها در این خصوص لاک پشتی است.
بررسی های کارشناسی نشان می دهد؛ مجوز وزارت نیرو برای سدهای در حال بهره برداری، در دست ساخت و مطالعه استان بوشهر، ۹۲۹ میلیون متر مکعب در سال است؛ ولی اکنون همه برداشت استان از آب های سطحی ۳۵۵ میلیون متر مکعب (از طریق سد مخزنی رییسعلی دلواری و سدهای انحرافی سعدآباد، سرقنات، اهرم و شبانکاره و ایستگاه های پمپاژ و موتور پمپ های سنتی برای مصارف مختلف خصوصا بخش کشاورزی) است.
این فاصله معنادار ۶۰ درصدی ناشی از چند عامل است که شاخص ترین آن عقب بودن زیرساخت مهم آبی استان مانند ایجاد سدهای بزرگ مخزنی و طرح های کوچک آبی است، کمترین علت آن هم خشکسالی های یک دهه اخیر است.
تکمیل عملیات اجرایی سدهای دالکی، دشت پلنگ، باغان و صدور مجوز ساخت سدهای باهوش و خاییز (که در بودجه سالانه کشور ردیف ندارند) و نیز ساخت و بهره برداری سدهای کوچک و پروژه های ابخیزداری، آبخوانداری و تغذیه مصنوعی می تواند فرصت بهره گیری از ظرفیت آب سطحی را برای استان فراهم کند.
منبعی که تجدید پذیر است و باعث کاهش تمرکز و فشار بر منابع زیرزمینی خواهد شد که در برخی نقاط استان خط قرمز را هم رد کرده اند.
انتظار می رود اکنون که قرار است مسئولان رده بالای مملکتی به استان بوشهر سفر کنند، (وزیر نیرو در هفته جاری و نوبخت معاون رییس جمهور در هفته آینده)، شاهد مطالبه گیری مسئولان استانی، نمایندگان مجلس، سازمان های مردم نهاد و همه دلسوزان استان باشیم که با صدای واحد خواستار جبران عقب ماندگی مزمن استان در زیرساخت های آب و فاضلاب شوند.
در کنار آن، شکل گیری عزم عمومی در احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی، می تواند ناجی استان شود. اجرایی شدن وعده های مسئولان در خصوص آبشیرین کن ها (هرچند برای درازمدت توصیه نمی شود) هم ضرورتی اجتناب ناپذیر برای حال نامساعد آب بوشهر است.
وضعیت حاد و بحرانی آب بوشهر آنقدر مردم را زجر داده که با جدیت، قول و قرارهای سفر آخر هفته وزیر نیرو به استان توسط افکار عمومی رصد می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.