آخرین اخبار : 

روستای باغان را بهتر بشناسید

باغان سبز؛باغان روستایی است ازتوابع شهرستان دشتی دراستان بوشهر،که درفاصله۸۵کیلومتری شهرخورموج و۲۷کیلومتری شهرشنبه قرارگرفته است. طبق سرشماری رسمی سازمان آمارکشوردرسال۱۳۹۰دارای۳۵۹خانوار و۱۴۷۸نفرجمعیت میباشدکه ازاین تعداد۷۰۷نفرزن و۷۷۱نفرمرد میباشد.(سرشماری رسمی مرکزآمار ایران)
علت نامگذاری روستای باغان به این نام به دلیل وجودمرکبات وباغات فراوان ازجمله لیموترش ودرختان نخل درقدیم که اکثرمردم منطقه جنوب بامعضل خشکسالی وقحطی روبروبوده اندمی باشد.
روستای باغان دارای ۱۱رشته قنات است که یکی از این رشته قنات‌ها؛قنات حیدرآباداست که با ۳۶۰ حلقه چاه از پرآب‌ترین قنوات ایران بشمار می‌رودودارای چشم‌اندازبسیار زیبایی است.
ghenatbaghan
روستای باغان با طبیعت زیبا و سرسبز، جنگل‌های طبیعی و بکر و باغ‌های گوناگون با درختان میوه همچون درختان انار، لیموترش، ترنج، خرماو بعضا لیموشیرین و انگور که از جوی‌های آب شیرین رودخانه باغان تغذیه می‌شوند بسیاردیدنیست.همچنین رودخانه قنطره(مند) نیز از کنار این روستا عبور می‌کند.
این روستا یکی از آبادترین و سرسبزترین مناطق در جنوب استان بوشهر است و با توجه به فراوانی آب شیرین تا سال‌های نه چندان دور یکی از گونه‌های بذر برنج مشهور به چمپا در این روستا کشت و جزو سبد غذایی مردم این دیار بوده است.
rodkhanehbaghan
چشم‌اندازهای زیبا، بکر و طبیعی همچون رودخانه جاری و شیرین باغان، چندین آبشار زیبا، جنگل‌های سرسبز، چشمه آب گرم، رشته قنات پرآب حیدرآباد، چشمه‌های آب شیرین مانند چشمه کل و ظهیرو که در دل کوه می‌جوشند و چشمه شیرین و گوارایی به نام چشمه ملاغلوم که در باغ «نودرار» وجود دارد زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است.
دو امامزاده به نام‌های امامزاده بهرس و امامزاده شاه زکریا که دارای تذکره هستند، همچنین دیگر آثار تاریخی متعدد این روستا را مکانی مناسب و بسیار دلنشین برای گردشگران و علاقمندان تبدیل کرده است.
قبرستان این روستا یکی از قبرستان‌های تاریخی با سنگ قبرهای مربوط به قرن دهم یکی از تاریخی‌ترین قبرستان‌های تاریخی استان بوشهر بشمار می‌رود که در نوع خود بی‌نظیر است.
برخلاف اکثر قریب به اتفاق روستاهای شهرستان و حتی بعضا استان و کشور که با جمعیت منفی روبرو بوده جمعیت این روستا با ۳۰۷ نفر افزایش نسبت به سرشماری سال ۱۳۸۵ به ۱۴۷۸ نفر رسیده است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ آمار رسمی جمعیت روستا ۱۱۷۱ نفر با ۲۳۷ خانواربوده است درحالی که براساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۰ مرکزآمارایران به ۳۵۹ خانوار و با جمعیت ۱۴۷۸ نفر افزایش یافته است.
روستای باغان دارای ۹ محله مجزا است که می‌توان به محله نودرار، تل آخوره، بیدخون، حیدرآباد، چراب، خرس آباد، چهارده معصوم، قلعه سرخ و قلعه کهنه اشاره کرد که حد فاصل این محله‌ها را درختان نخل،باغ‌های مرکبات یاجنگل طبیعی وبکر باغان فرا گرفته است.
این روستا دارای سه آسیاب، آبراه‌های فصلی، سد بندهای تاریخی، چاه‌هایی که در دل بسترهای سنگی حفره شده است می‌باشد که دیدن این چاه‌ها هرانسانی راشگفت زده می کند.
اطراف رودخانه شیرین باغان درختچه‌ها و نیزارهای انبوه که به شکل جنگل دیده می‌شود، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

IMG_20160409_184536
روستای باغان از چهار طرف در میان کوه‌های بلند محصور است، شغل مردم روستای باغان کشاورزی و دامداری است که در سال‌های اخیر به کشت محصولات جالیزی و گوجه فرنگی روی آورده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.