آخرین اخبار : 

دلیل نامگذاری ۱۸ اسفند به نام «روز بوشهر»

سال ۱۳۸۷ نشریات محلی بوشهر طی فراخوانی از محققان و صاحب‌نظران خواستند که بر اساس تحقیقات خود، روزی را به عنوان روز ملی بوشهر پیشنهاد دهند تا بعد از بررسی در شورای شهر بهترین و مستندترین آن به عنوان «روز بوشهر» انتخاب شود.

با بکارگیری حروف ابجد و همراهی آن با مناسبت‌های مختلف تاریخی، فرهنگی، قهرمانی استان بوشهر، روز ملی بوشهر تعیین شد.

تاریخ تولد و یا شهادت قهرمانان جنوب و یا درگیری آن ها و دیگر قهرمانان بوشهری با استعمار پرتغال، هلند و انگلیس مبدأ بزرگداشت یک روز قرار داده شد از جمله رئیس‌علی دلواری ، غضنفرالسلطنه (قهرمان برازجانی و مبارز دشتستانی)، خالو حسین بردخونی (مبارز بردخونی)، شیخ عبدالکریم (اولین معاون و معلم مدرسه سعادت)، شیخ محمدحسین(رئیس معارف بوشهر و اولین مدیر مدرسه سعادت)، زائر خضر که زمانی خان محبوب تنگستان بوده است، حکم جهاد آیه‌الله بلادی علیه استعمارگران انگلیس در سال ۱۹۱۴ اوج جنگ جهانی اول به حروف ابجد با ۱۲ و برج ۱۲ (اسفند ماه)مطابقت دارد.

بر اساس برخی تحولات سرنوشت ساز فرهنگی، مذهبی، بومی حماسی، مبارزات، واژه شناسی، نامگذاری، ادبیات، تاریخ، اقتصاد، سیاست و غیره استان بوشهر که در بر گرفته حروف ابجد است ۱۸ اسفند روز بوشهر مشخص شد.

در انجام محاسبات نامگذاری روز بوشهر تمام قهرمانان مذهبی و بومی در نظر گرفته شده است زیرا هر کدام پیشرو یک حرکت سیاسی ، فرهنگی، علمی، ادبی در تحولات استان بوده‌اند به نحوی که نقش کلیدی را در جامعه بین‌المللی و ملی ایفا می‌کرده‌اند پس اختصاص نام یک نفر یا تاریخ تولد و یا شهادت نفر دیگر و یا سال تأسیس و یا حرکت اجتماعی و فرهنگی یک گروه به تنهایی مد نظر نبوده است؛ زیرا همه مهم و نقش آفرین بوده‌اند.

اما موردی که بر طبق اسناد و منابع موثق رخ داده است ۱۸ اسفند مطابق با سالروز تأسیس مدرسه سعادت در بوشهر می باشد زیرا مدرسه تاریخی سعادت، مادر مدارس جنوب ایران است و علما و شخصیت‌های برجسته‌ای تحصیل کرده و از این مدرسه فارغ‌التحصیل شدند.

مدرسه ای که در سال ۱۳۱۷ هجری قمری مطابق با ۱۲۷۸ هجری شمسی در دوره قاجار که تحولات مدرسه‌سازی و تحولات نوین آموزشی در حال اتفاق بود، شیخ محمدحسین و عبدالکریم سعادت دو برادری که اصالتا اهل کازرون بودند به بوشهر آمده و مدرسه سعادت را بنا کردند.

این مدرسه تا سال ۱۳۲۵ هجری قمری منشا خدمات نوین آموزشی نه تنها در بوشهر و حوزه خلیج فارس بلکه در نجف، کاظمین و بحرین هم بوده است به طوری که معلمان این مدرسه برای تدریس به شهرهای بندرلنگه، اهواز، بهبهان هم رفته و مدرسه جدید تاسیس کردند.
منبع:گام نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.