آخرین اخبار : 

توسعه بخش کشاورزی بوشهر با رویکرد اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی تلاش می شود این بخش با رویکرد اقتصاد مقاومتی در این استان توسعه یابد.

محمد تقی منوچهری افزود: دراین ارتباط با توجه به خشکسالی های پی در پی و کاهش منابع آبی استان، برای مصرف بهینه آب در سطح ۲۷ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی سیستم آبیاری تحت فشار اجرا شد.
وی اضافه کرد: در سال جاری سیستم آبیاری تحت فشار در سطح سه هزار و۱۰۰ هکتاردر استان بوشهر اجرا شده است که در این زمینه ۱۲۴میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار جذب و ۱۳۵میلیارد ریال نیز تا قبل از تیر ۹۶ به این امر اختصاص می یابد.
منوچهری گفت: در اجرای سیستم آبیاری تحت فشار ۸۵ درصد به صورت بلاعوض از سوی دولت تامین و ۱۵ درصد را کشاورز پرداخت می کند.
وی یکی از شیوه های آبیاری تحت فشار را ‘ آبیاری میکرو غلات’ عنوان کرد و افزود: استان بوشهر در این بخش پس از استان فارس رتبه دوم را در اجرای آبیاری میکرو در بخش غلات دارد.
منوچهری اضافه کرد: در این بخش کشاورزان، خانه کشاورز و صنف کشاورزان به عنوان بازوان اجرایی سازمان جهاد کشاورزی در اجرای شیوه های مختلف آبیاری هستند.
وی درباره تولید گندم در استان بوشهر بیان کرد: استان بوشهر در سال زراعی گذشته با تولید ۱۳۰هزار تن و خرید ۱۰۳ تن گندم مازاد برمصرف کشاورزان رکود خرید گندم را در این استان شکست.
منوچهری گفت: این درحالی است که امسال به دلیل کاهش میزان بارندگی های موثر در بخش دیم محصول از دست رفت و در بخش آبی نیز از ۱۶هزار و ۵۰۰ هکتار تنها ۱۱ هزار هکتار قابل برداشت است.
وی تاکید کرد: پیش بینی می شود ۴۰ هزار تن گندم امسال از مزرعه های استان برداشت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: با توجه به خطر ورود برخی بیماریها در اثر ورود بذر از مناطق دیگر، بوشهر از جمله استانهایی است که کل نیاز خود را در این زمینه از داخل استان تامین می کند.
منوچهری افزود: با این کار از ورود هرگونه بیماری و آفت به مزارع استان پیشگیری می شود.
وی بیان کرد: امسال ۱۶هزار و ۵۰۰ هکتار گندم آبی در استان کشت شد که این میزان باید به ۲۰ هزار هکتار افزایش یابد.
منوچهری یادآور شد: در زمان حاضر سالانه هزار تن از بذر گندم آبی استان به دیگر استانها صادر و ۷۵ درصد نیاز بذر استان در بخش دیم نیز در استان تامین می شود.
وی حضور پنج شرکت خصوصی در ۲ شهرستان دشتستان و دشتی در بخش تولید بذر را از جمله عوامل موفقیت استان در این بخش عنوان کرد.
منوچهری گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از زمینهای کشاورزی در شبانکاره زیر پوشش سد رئیسعلی دلواری است، در زمان حاضر موافقت اصولی تاسیس یک شرکت خصوصی در شبانکاره گرفته شده و بزودی با گرفتن پروانه بهره برداری کار خود را آغاز می کند.
*طرح نخلستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اجرای طرح نخلستان در قالب اقتصاد مقاومتی را ازدیگر اولویت ها و برنامه های این سازمان عنوان کرد که باید در مدت ۶ تا ۱۰ سال اجرا شود.
منوچهری افزود: طرح نخلستان در سطح ۳۴هزار و ۲۲۵هکتار از زمینهای کشاورزی و باغ های بخشهای آبپخش، سعدآباد، دالکی و شبانکاره اجرا می شود.
وی اظهار کرد: برای اجرای این طرح به عنوان بزرگترین طرح کشاورزی استان بوشهر ۱۶ هزار ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
منوچهری گفت: طرح نخلستان درکارگروه ماده ۱۱ و ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر مصوب و به ستاد اقتصاد مقاومتی کشور ارائه شد.
وی بیان کرد: کلیات این طرح مصوب شده و تنها مساله موجود در این زمینه توجیه بازار است که در حال نهایی شدن است.
منوچهری گفت: اجرای سد دالکی و انتقال آب از سد رئیسعلی دلواری با لوله تا باغهای آبپخش و پایلوت ۱۷۰هکتاری در این منطقه بخشی از طرح نخلستان است که ۶۰ درصد آن اجرا و تا قبل از تابستان سال آینده به پایان می رسد.
وی اظهار کرد: درطرح۱۷۰ هکتاری آبپخش طرح میانه کاری مرکبات و کشت گیاهان دارویی نیز اجرا می شود که در صورت رسیدن به نتیجه مطلوب کار به بخش های دیگر گسترش می یابد.
منوچهری ادامه داد: در این طرح با پیشنهاد کشت ۳ تا ۴ گونه لیمو ترش در زمان حاضر این نهالها در گلخانه تحقیقات استان نگهداری و تا قبل از فروردین باید کشت شود.
وی اضافه کرد: از مجموع زمینهای زیرپوشش طرح نخلستان ۱۸هزار و ۵۰۰ هکتار باغ است که همه این باغها از آبیاری استخری به سیستم آبیاری تحت فشار تغییر کند.
منوچهری اضافه کرد: نوسازی ۶۰درصد این باغها، جایگزینی واریته های تجاری به جای نخل های پیر و کم بازده باصلاح و احیای ۴۰ درصد نخیلات استان از جمله دیگر بخشهای طرح نخلستان است.
وی یادآور شد: همچنین بیش از ۱۵هزار هکتار از این زمینها مربوط به زراعت در دشت شبانکاره و سیاه منصور بخش سعدآباد است.
منوچهری افزود: هفت هزار هکتار از این زمینها در قالب طرح نخلستان از دیم به آبی تبدیل و هشت هزار هکتار نیز در دشت شبانکاره در قالب اصلاح شیوه آبیاری و نظام بهره برداری تعریف می شود.
وی گفت: مجموع نظام توزیع و بهره برداری آب در قالب طرح نخلستان در قالب تشکل آبران به خود مردم واگذار می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر یادآور شد: همچنین با سفر وزیرجهاد کشاورزی به استان بوشهر عملیات اجرایی آبیاری تحت فشار در سطح ۲هزار و ۴۰۰هکتار از طرح نخلستان دربخش سعد آباد آغاز شد.
منوچهری گفت: براساس توافق با وزارت نیرو در قالب طرح نخلستان جهاد کشاورزی هرجا طرحی را آغاز کند در همان مبدا آب باید با کنتور به تشکل آبران تحویل شود.
*پرورش ماهی در قفس
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهردرباره طرح پرورش ماهی در قفس گفت: با توجه به تولید همه بچه ماهی جنوب کشور در این استان، تامین غذا، وجود دریای با عمق مناسب، مرز طولانی و حمایت صندوق توسعه ملی از این طرح اجرای آن یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی است.
منوچهری افزود: در زمان حاضر با دادن مجوزهای لازم به شرکت آرام صید و سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد ریالی تولید ۶ هزار تن ماهی در قفس در سد رئسعلی دلواری پیش بینی شده است.
وی گفت: با توجه به کاهش ذخایر دریایی اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در کنار پرورش میگو راهی برای تقویت ذخاخیر دریایی و از اولویت های استان بوشهر است.
منوچهری اظهار کرد: در شهرستان تنگستان نیز سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد ریال در زمینه پرورش ماهی درقفس با مدیریت بنیاد مستضعفان پیش بینی شده است.
منوچهری افزود: علاوه براین ۴۵موافقت اصولی در شهرستانهای ساحلی استان بوشهر به غیر از عسلویه در زمینه پرورش ماهی در قفس صادر شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تمام زنجیره تولید در مورد پرورش ماهی در قفس دراستان بوشهر وجود دارد، این پروژه با موفقیت در استان اجرا می شود.
*توسعه کشت گلخانه ای
منوچهری گفت: در زمان حاضر ۱۱۰ هکتار گلخانه های مسقف در استان بوشهر وجود دارد که ۲۸ هزار تن محصول تولید می کنند.
وی اضافه کرد: تولید سالانه ۸۵۰ میلیون قطعه نشای مکانیزه سبزی و صیفی برای نخستین بار در استان بوشهر از دیگر قابلیت های این استان در بخش گلخانه است.
منوچهری اظهار کرد: با احتساب ۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت در استان بوشهر ۳۵۰ میلیون قطعه ازنشاهای تولیدی در استان و ۵۰۰ میلیون قطعه نیز به استانهای دیگر ارسال می شود.
وی درخواست وثیقه های سنگین بانکی و سود ۲ رقمی تسهیلات را ازجمله مهمترین مشکلات گلخانه داران عنوان کرد.
منوچهری با اشاره به دستور وزیر جهاد کشاورزی در مورد برطرف کردن این مشکل بیان کرد: با استفاده از اعتبارات استانی در قالب کمکهای فنی اعتباری منابعی در اختیار بانک قرار می گیرد که با تلفیق این منابع با اعتبارات صندوق سود تسهیلات تک رقمی و از ۱۲٫۵ به هشت درصد می رسد.
وی یادآور شد: سود تسهیلات کشاورزی برای توسعه گلخانه های مناطق غیر برخوردار ۱۲٫۵ و برای مناطق برخوردار ۱۴٫۵ درصد است.
منوچهری گفت: بازپرداخت نیز با یک سال تنفس ۶ ساله است که به این ترتیب شرایط مناسب و نقطه عطفی برای توسعه گلخانه در استان بوشهر است.
وی ادامه داد: تنها عامل محدود کننده در بخش گلخانه شوری آب است که با توجه به اینکه در بیشتر مناطق امکان احداث آب شیرین کن وجود دارد و این مشکل نیز نمی تواند محدودیتی برای استان به شمار رود.
وی ادامه داد: یک مجتمع گلخانه ای در منطقه چاهگاه بخش شنبه در حال فعالیت است که تمام زیرساخت های مورد نیاز را برای تولید آماده کرده است.
منوچهری گفت: فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی تاکنون احداث هشت هکتار گلخانه را در این استان آغاز کرده اند که تاکنون یک چهارم مساحت یاد شده سازه های آن را نصب کردند.
*شهرکهای کشاورزی
وی در باره شهرکهای کشاورزی گفت: دستور راه اندازی شهرکهای کشاوری درسال ۹۳ ابلاغ و در سال ۹۴ با تاسیس شعبه در بوشهر آغاز به کار کرد.
منوچهری افزود: بعد از مطالعه ۱۷ نقطه مناسب برای امکان احداث شهرک کشاورزی سه منطقه شاملهکتار در تنگ ارم ۲۲۰ در بخش رم ، بویری در بخش شبانکاره ۲۵۰ هکتار و ۱۵۰هکتار نیز در تنوب شهرستان دیلم معرفی و مشخص شد.
منوچهری ادامه داد: مطالعات تنگ ارم به پایان رسیده ولی ۲ منطقه بویری و تنوب دیلم مطالعات آنها هنوز ادامه داد.
وی تاکید کرد: براساس توافق با شرکت شهرکهای کشاورزی کشور قرار است ۳۰ درصد احداث زیرساختها از طرف این شرکت و ۷۰ درصد در استان تامین شود و پس از آن به این شهرکها به سرمایه گذارتحویل شود.
*تولید عسل:
منوچهری تولید عسل و پرورش زنبور عسل را از دیگر مزیتهای استان بوشهر عنوان کرد و گفت: در واحدهای کوچک و بزرگ استان ۲۷۰ تن عسل تولید شده است.
*تولید لیمو ترش
وی در باره تولید لیمو ترش بیان کرد: استان بوشهر و خوزستان از جمله استانهای سالم از نظر بیماری های قرنطینه ای هستند که اگر این بیماریها ورود کنند، منطقه را دچار آسیب می کند.
منوچهری گفت: در این سه سال بیش از ۲ هزار هکتار توسعه لیمو ترش درشهرستان جم و منطقه دشت پلنگ دشتستان انجام شده است.
وی بیان کرد: با وجود همه کنترلها و نظارتهایی که از طریق پست های قرنطینه ای انجام می شود ولی ورود نهال از استانهای آلوده انجام می شود که با توجه به اینکه پست قرنطینه در همه مناطق استان بوشهر وجود ندارد، این آسیب همواره استان را تهدید می کند.
*مشاغل خانگی
منوچهری گفت: توسعه مشاغل خانگی در قالب صندوقهای خرد زنان روستایی دنبال می شود که این صندوق خود زیرمجموعه ای از صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی است که در زمان حاضر یک صندوق شهرستانی در دشتستان و ۳۳ صندوق زیرمجموعه راه اندازی شده است.
وی گفت: وظیفه صندوقهای خرد روستایی انجام کارهای کوچک برای ایجاد اشتغال است و مهمترین مشکل این صندوقها زنجیره بازار است که این تولیدات را به فروش برسانند.
وی با تاکید برحمایت از تولید در قالب اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: ۴۹ درصد سهام این صندوقها را دولت و ۵۱ درصد را اعضا تامین می کنند.
*روان سازی سرمایه گذاری
منوچهری گفت: با توجه به روند طولانی پاسخ به استعلام ها در بخش سرمایه گذاری طرحهای بزرگ کشاورزی در این ارتباط به دستور استاندار بوشهر کارگروهی تشکیل و تمام استعلام ها در یک اتاق با حضور مسئولان ذیربط گرفته می شود.

منبع:ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.