آخرین اخبار : 

تلف شدن ۷ هزار قطعه ماهی دربخش شُنبه شهرستان دشتی

به گزارش باغان سبز وبه نقل ازفارس، مرگ ۷ هزار قطعه ماهی در تغذیه مصنوعی (سد خاکی) بخش شنبه شهرستان دشتی در استان بوشهر طی روزهای گذشته موجب نگرانی مردم محلی شده است و مسؤولان دلیل بروز این حادثه را خشک‌سالی و عدم بارندگی می‌دانند.

تغذیه مصنوعی بخش شنبه و طسوج که توسط منابع آب احداث شد دارای پنج حوزه است و به‌طور میانگین سالانه ۷۰ هزار مترمکعب آب در هر حوضچه ذخیره می‌شود تا قبل از زمین‌لرزه ۶٫۱ دهم ریشتری شهر شنبه چشم‌های منطقه که از پشت تنگ این شهر تغذیه می‌شد به‌صورت فصلی آب در آن‌ها ذخیره می‌شد اما پس از وقوع زلزله ۶٫۱ دهم ریشتری ۲۰ فروردین‌ماه آب به‌صورت دائم و بدون وقفه در این تنگه سرازیر شد که دو حوضچه تغذیه مصنوعی آن به‌طور دائم دارای آب بود و یکی از آن‌ها پر و دیگری ۵۰ درصد آب در خود ذخیره می‌کرد و نه‌تنها پرندگان و ماهیان حتی مردم برای شنا در فصل تابستان از آن استفاده می‌کردند.

ظرفیت آب ورودی پشت تنگ سالانه ۲ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود که بخشی از آن‌ها به پنج حوضچه این تغذیه مصنوعی که ۳۵۰ هزار مترمکعب ظرفیت آبگیری را دارند سرازیر و مابقی نیز جهت مصرف کشاورزی جاری و مورد استفاده کشاورزان و دامداران قرار می‌گیرد.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان دشتی در گفت‌وگو با خبرنگارفارس از شهرستان دشتی ضمن تأیید تلف شدن بیش از ۷ هزار قطعه ماهی در سد تغذیه مصنوعی بخش شنبه شهرستان دشتی استان بوشهر اظهار داشت: سد خاکی شنبه ۵ سال از عمر آن می‌گذرد که در پشت این سد تعداد زیادی از ماهیان آب شیرین از خانواده کپور ماهیان در آن زندگی می‌کنند و زیستگاه بسیاری از ماهیان آب شیرین مشخص‌ شده است.

مصطفی رشیدی افزود: متأسفانه براثر کاهش بارندگی در سطح منطقه و پایین‌رفت آب این سد خاکی تعداد زیادی از این ماهی‌ها تلف شدند که با بررسی‌های میدانی بیش از ۷ هزار قطعه آن‌ها از بین رفته و با همکاری بخشداری، یگان حفاظت اداره محیط‌زیست شهرستان، سازمان‌های مردم‌نهاد و دوستداران محیط‌زیست بخش شنبه و طسوج موفق شدیم بین ۶ تا ۷ قطعه دیگر از این ماهیان که در حال تلف شدن بودند را نجات دهیم و به رودخانه منتقل کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز برای نجات بیشتر ماهیان در تلاش هستیم زیرا هر روز شاهد کم شدن آب این سد هستیم.

متأسفانه در حاشیه این سد ماهی‌های زیادی تلف‌ شده‌اند که دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد و به گفته مردم و کارشناسان حفاظت محیط‌زیست تعداد آن‌ها به ۷ هزار قطعه می‌رسد و بعضاً روی سطح آب نیز ماهیان بزرگی که تلف‌شده‌اند قابل‌ مشاهده است که حتی بوی بد آن‌ها منطقه را فراگرفته است.

نعمت‌الله نجاتی رئیس اداره منابع آب شهرستان دشتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی گفت: کارشناسان این اداره نیز به محل اعزام‌شده‌اند که پس از گزارش‌های تکمیلی علت کم شدن آب به استحضار دوستداران محیط‌زیست خواهد رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.