آخرین اخبار : 

نگرانی کشاورزان روستای باغان ازمشکلات کم آبی/کشاورزان باغان ومعضل بی آبی

«آب مایه حیات است» همیشه این جمله را شنیده‌ایم، اما هیچ‌وقت به معنای آن توجه نکردیم. در سال‌های اخیر بسیاری از کشورهای جهان با مشکل کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند و از آنجا که ایران در منطقه گرم و خشک واقع شده ایران نیز با این معضل روبه‌روست، اما نتوانسته مانند کشورهای دیگر با این مشکل مقابله کند.
معضل کم‌ آبی مشکلات زیادی را به همراه دارد و مهم‌ترین آن در خطر افتادن تامین خوراک است. یکی از اشتباهات دولت‌ها این بود که به جای توسعه روستاها به توسعه شهرها روی آوردند و همین امر باعث از بین رفتن کشاورزی و رشد صنعت شد.در حالی که وابستگی به محصولات غذایی بدترین نوع وابستگی است و باید تا حد امکان از این موضوع بهره برد.
در بخش کشاورزی باید از آبیاری نوین بهره برد و در بخش صنعتی نباید از آب‌های شرب استفاده کرد. دولت در این زمینه باید هزینه‌هایی را متحمل شود و با تصفیه آب فاضلاب به این بخش‌ها کمک کند تا دیگر شاهد حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق که بلای جان محیط‌زیست است نباشیم.
دولت اکنون اعلام می‌کند که قصد دارد قیمت آب را به قیمت تمام شده عرضه کند و این کار را می‌خواهد از کشاورزان آغاز کند.
این تصمیم دولت خوب است، اما باید تاثیرات آن را هم در یک قاب ببیند. همان‌طور که قیمت آب را به قیمت تمام شده عرضه می‌کند باید محصول کشاورز را نیز به قیمت واقعی خریداری کند تا انگیزه تولید محصولات کشاورزی از بین نرود.دیگر راهکار، مصرف بهینه جمع‌آوری آب‌های بارانی است که در این زمینه کاری انجام نشده است و با سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانیم تا حد زیادی در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.

جملات فوق بخشی ازگفته های پروفسور پرویز کردوانی متخصص محیط‌ زیست بودکه درتاریخ۶مرداد۱۳۹۵درجام جم آنلاین منتشرشده است.

روستای باغان ازتوابع بخش شُنبه شهرستان دشتی دارای عوامل مستعدی دربخش کشاورزی بوده وهست که البته درسالیان اخیربدلایل مختلفی ازجمله کاهش شدیدمنابع آبی که عوامل متعددی باعث آن شده انددچارمشکلات زیادی دربخش کشاورزی شده است.
خشکسالی های اخیر،استفاده بی رویه وکارشناسی نشده ازمنابع آب،عدم ارائه راهکارهای مناسب جهت ذخیره آب وجلوگیری ازهدر رفت آبهای باران،عدم برنامه ریزی دربخش کشاورزی وبسیاری موارد دیگرکه خودمبحثی جداگانه را می طلبدهمه وهمه دست به هم داده اند تاشاهدازبین رفتن منابع عظیم آبی این منطقه وخشک شدن رودخانه شیرین باغان که بعنوان یکی از رودخانه های دائمی استان بوشهرمحسوب می شود باشیم،رودخانه ای که علاوه براستفاده ازآن درباغات مرکبات روستا بعنوان یکی از زیباییهای این منطقه جهت جذب گردشگرمحسوب می شد.
متاسفانه کم بارشی درسالهای اخیرومتعاقب آن کم شدن آب این رودخانه درکناربرداشت بی رویه آب آن کار رابه جایی رسانده که اکنون کشاورزان برای تامین منابع آب خودجهت مصارف کشاورزی خصوصا درنقاط پایین دستی اقدام به خاکبرداری وگودنمودن کف رودخانه نموده اند تاشایدبتوانندبادسترسی به ذخیره آبهای زیرسطحی کف رودخانه ازخشک شدن محصولات خودجلوگیری کنند.
شایداگرمسئولان این حوزه که دراوضاع فعلی هرروزکشاورزان راتهدیدبه بستن چاههاوجلوگیری ازفعالیت یاممنوعه شدن دشتهامی نمایند به جای اعمال فشاربرقشرکشاورزدربحبوحه کنونی که مصداق شعر:آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرای استادشهریارمی باشدکمی زودتربه فکرراهکارمناسب تری بودنداکنون شاهدخشک شدن چنین ثروت باارزشی در روستای باغان یامواردی مشابه دردیگرنقاط استان وکشورنبودیم.

rps20160922_031025

کم آبی رودخانه باغان درسالیان اخیر متاسفانه خشک شدن باغات مرکبات روستا رانیز درپی داشته است

rps20160922_030707

روزگاری نه چندان دور روستای باغان چنان ازنظرمنابع آبی غنی بودکه انواع بذرهای مشهوربرنج مانندچمپادراین روستاکشت می شدیاباغات مرکبات آن خصوصالیموترش حرفهایی زیادی برای گفتن داشت وروزانه دهها تُن لیموترش از این روستابه نقاط مختلف استان وکشورصادرمی گردیددرصورتی که دیگراثری نه از رودخانه شیرین باغان باقی مانده است ونه باغات مرکبات روستا.
گرچه هنوزهم دیرنیست واگرراهکار مناسبی ارائه شودشایدبتوان امیدواربودکه رودخانه شیرین باغان جانی دوباره بگیرد.
می توان گفت بحران آب در روستای باغان چنانچه تدبیری اساسی برای آن اندیشیده نشود به زودی به جنگ آب تبدیل می شودکما اینکه تاکنون نیزمشاجراتی دراین زمینه میان کشاورزان مشاهده شده است.
حبیب ملایی یکی ازکشاورزان روستای باغان با ارسال تصاویری برای سایت باغان سبزازکم شدن منابع آبی روستا خصوصا رودخانه شیرین باغان اظهار نگرانی نمودند.

h01-baghan-irh03-baghan-ir

دروضعیت فعلی کشور که‌بیکاری،کمبودشغل ورکود درحدبالایی می باشد اشتغال دربخش کشاورزی می تواندبهترین راه برای برون رفت از وضعیت فعلی باشد،علاوه بربحث اشتغال ،محصولات خارج ازفصلی که دراین مناطق تولیدمیشودنیزبرای کشوربسیارحائزاهمیت است.
شایدراهکارهای کارشناسی شده زیادی رابتوان برای رفع مشکلات کم آبی فعلی درکشور ودراین مبحث برای روستای باغان ارائه نمودکه نیازبه بررسی های فنی،تحلیل وتوجیهات اقتصادی دارد،ولی شنیدن نظرات عامیانه وقابل تفکروتوجیه برای رفع یابهبودمشکل کم آبی در روستای باغان نیزخالی ازلطف نیست.مانند:ساخت سدهای مخفی دربستررودخانه شیرین باغان،احداث سدهای خاکی باهسته بتن یابندهای سنگ وملاتی درمقیاس گسترده برروی دره های فصلی روستا،اجرای برنامه ریزی مناسب برای کشاورزان درزمینه های مختلف وراهکارهای مناسب مانندجلوگیری ازکشت وسیع محصولاتی همچون گوجه فرنگی که مصرف آب زیادی دارد.

انتهای پیام/ا

  1. ارش گفت:

    ایشالا که به گوش مسئولین محترم برسه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.